איך להיגמל משככי כאבים

אופיואידים הם משככי כאבים חזקים. למרות הסיכונים הכרוכים בשימוש במשככי כאבים – כולל שיעורים גבוהים של התעללות, התמכרות ומינון יתר בשוגג – הם עדיין עשויים להיות האפשרות הטובה ביותר במצבים מסוימים, כמו כאב אקוטי קצר טווח.

הרופא שלך עשוי לרשום משככי כאבים שיעזרו לך לעבור כמה ימים של כאבים עזים לאחר ניתוח או פציעה טראומטית. תרופות משככות כאבים ממלאות גם תפקיד חשוב בטיפול בכאבים הקשורים לסרטן, ולעתים נדירות, בכאבים כרוניים שאינם סרטניים כאשר טיפולים אחרים לא עבדו.

painkillers

אם נטלת משככי כאבים פחות משבועיים, אתה אמור להיות מסוגל פשוט להפסיק את התרופות האלה ברגע שיגמר מהלך הכדורים שנקבע לך, אם לא קודם לכן. שאל את הרופא שלך אם אתה לא בטוח מתי אתה יכול להפסיק את התרופות שלך.

כיצד פועלים כדורי כאב

אופיואידים מרשם מקיימים אינטראקציה עם קולטני אופיואידים במוח, מיירטים ומרחיקים תחושות כאב. הם גם מאטים את קצב הלב, לחץ הדם וקצב הנשימה, ומעוררים תחושת רגיעה. רוב תרופות האופיואידים המרשם (כולל Vicodin, Dilaudid, OxyContin, פנטניל ומתדון) מסווגות כחומרים מבוקרים ב-Schedule II על ידי ה-Drug Enforcement Administration (DEA). למרות שיש להם שימוש רפואי מקובל, יש להם גם פוטנציאל גבוה להסטה, שימוש לרעה ותלות.

המכון הלאומי להתעללות בסמים (NIDA) מדווח כי כ-54 מיליון אמריקאים עשו שימוש לרעה בתרופות מרשם לפחות פעם אחת בחייהם. בזמן הסקר הלאומי לשנת 2014 על שימוש ובריאות בסמים (NSDUH), כ-4.3 מיליון מבוגרים אמריקאים נחשבו כמי שעושים שימוש לרעה במשככי כאבים במרשם רופא.

נטילת תרופות אלו, אפילו לפי ההוראות, עלולה להוביל לתלות פיזית ופסיכולוגית, מכיוון שהמוח מתרגל לשינויים הכימיים שנגרמים מההפרעה שלהם. כאשר תרופה אופיואידית חודרת למוח, ממלאת קולטן לאופיואיד ומדכאת את מערכת העצבים המרכזית, היא גם מגבירה את הנוכחות של דופמין ואנדורפינים. דופמין הוא אחד מהשליחים הכימיים של המוח, או נוירוטרנסמיטורים, המאותתים על תחושות של הנאה. עם הפרעות כימיות חוזרות, המוח עלול להפסיק לייצר ולספוג דופמין באופן טבעי, והכימיה במוח עלולה להיות מושפעת לרעה. זה נקרא תלות בסמים. כאשר תרופה אופיואידית מתפוגגת, רמות הדופמין יורדות ויכולות להתרחש אי נוחות פיזית ורגשית כאחד.

גמילה מאופיואידים יכולה להיות קשה, ואנשים עלולים להיאבק להפסיק לקחת משככי כאבים מרשם כתוצאה מכך. עלולים להיגרם אובדן שליטה על המינון ועל תדירות נטילת התרופות הללו, ושימוש כללי בתרופות כפייתיות; אלו הם סימני ההיכר של ההתמכרות. על פי האגודה האמריקנית לרפואת התמכרות (ASAM), 2 מיליון אמריקאים נאבקו בהתמכרות לאופיואידים ב-2015.

תרופות חלופיות וגמילה

מבחינה פיזית, גמילה מאופיואידים דומה בדרך כלל למקרה חמור במיוחד של שפעת, כולל תסמינים כמו כאבי בטן, בחילות, הקאות, שלשולים, הזעה, צמרמורות, כאבי שרירים, נזלת, דמעת עיניים ונדודי שינה. מבחינה רגשית, אנשים עשויים לחוש חרדה, מדוכא, עצבני ונסער בנוסף לסבול מתשוקה חזקה לסמים. הספרייה הלאומית לרפואה (NLM) מפרסמת שתסמיני הגמילה יתחילו ככל הנראה תוך כ-12 שעות לאחר המנה האחרונה של תרופה אופיואידית. תפקודים אוטונומיים של מערכת העצבים המרכזית שדוכאו באופן קבוע על ידי התרופה האופיואידית עלולים להפוך להיפראקטיביים במהלך הגמילה, ודברים כמו טמפרטורת גוף, נשימה, קצב לב ולחץ דם יכולים להיות לא סדירים.

painkiller

מבחינה פיזית, גמילה מאופיואידים דומה בדרך כלל למקרה חמור במיוחד של שפעת, כולל תסמינים כמו כאבי בטן, בחילות, הקאות, שלשולים, הזעה, צמרמורות, כאבי שרירים, נזלת, דמעת עיניים ונדודי שינה. מבחינה רגשית, אנשים עשויים לחוש חרדה, מדוכא, עצבני ונסער בנוסף לסבול מתשוקה חזקה לסמים. הספרייה הלאומית לרפואה (NLM) מפרסמת שתסמיני הגמילה יתחילו ככל הנראה תוך כ-12 שעות לאחר המנה האחרונה של תרופה אופיואידית. תפקודים אוטונומיים של מערכת העצבים המרכזית שדוכאו באופן קבוע על ידי התרופה האופיואידית עלולים להפוך להיפראקטיביים במהלך הגמילה, ודברים כמו טמפרטורת גוף, נשימה, קצב לב ולחץ דם יכולים להיות לא סדירים.

תרופות המיועדות לטיפול בתלות באופיואידים יכולות להועיל למי שנוטל כדורי כאב במשך זמן רב. כאשר התלות באופיואידים משמעותית, משתמשים גם בתרופות אחרות, או שיש הפרעה במקביל, גמילה רפואית היא ללא ספק הדרך הבטוחה ביותר לגשת לגמילה.

גמילה מאופיואידים מגיעה בדרך כלל לשיא ב-2-3 הימים הראשונים, ורוב התשוקות ותופעות הלוואי מתחילות להצטמצם לאחר כ-7-10 ימים, מפרסם SAMHSA. תכנית גמילה רפואית נמשכת בדרך כלל כ-5-7 ימים בממוצע, ולאחר מכן האדם מועבר לתכנית מקיפה לטיפול בהתמכרויות בשלב זה.

טיפולי התמכרות אחרים לכדורי כאב

ניקוי רעלים ותרופות הם רק חלק מהתשובה להפסקת כדורי הכאב ולהימנע מהם. הם יכולים להיות כלים מצוינים לעזור לעבד את התרופות הללו מחוץ לגוף ולהגיע לאיזון פיזי בטוח; עם זאת, יש לטפל גם בהיבטים הרגשיים של תלות בסמים והתמכרות.

הישנות שכיחה ויכולה להיות מסוכנת במיוחד לאחר גמילה ותקופת התנזרות. מסיבה זו, ייעוץ וטיפולים חיוניים בסיוע למנוע ולמזער הישנות. טיפולים התנהגותיים עוזרים לאנשים ללמוד כיצד לשלוט בתשוקות, לזהות ולנהל טריגרים פוטנציאליים להישנות, וליצור מנגנוני התמודדות בריאים לטיפול במתח. מפגשי טיפול וייעוץ כוללים בדרך כלל פורמטים אישיים וקבוצתיים כאחד.

תוכנית טיפול להתמכרות לאופיואידים מומלצת לעתים קרובות במקרים של שימוש חמור או ארוך טווח במשככי כאבים. תוכניות אלה יכולות לקדם ריפוי ובריאות כללית על ידי טיפול בצרכים פיזיים ורגשיים כאחד. לדוגמה, טיפול וייעוץ משפרים את ההסתמכות העצמית והאיזון הרגשי בעוד שהבריאות הגופנית משתפרת עם ארוחות מזינות ומאוזנות, פעילות גופנית סדירה ולוחות זמנים מובנים של שינה. תת תזונה היא לרוב תופעת לוואי של שימוש כרוני בסמים, והרגלי שינה בריאים, פעילות גופנית והרגלי אכילה יכולים לקדם ריפוי. המוח יזדקק לזמן כדי להחזיר את האיזון שלו ללא סמים, ותוכנית מקיפה לטיפול בהתמכרויות יכולה לספק את הזמן והמרחב לכך.

שיקום לטווח ארוך

תוכניות טיפול באופיואידים מספקות בסיס חזק למניעת הישנות ושמירה על הימנעות ארוכת טווח. חשוב להישאר בתוכנית טיפולית מספיק זמן כדי לאפשר למוח להחלים ולהרגלים בריאים להפוך לטבעיים יותר. אנו ממליצים לאדם להישאר בתוכנית טיפול בהתמכרות לפחות 90 יום.

yoga

חשוב לא להיות שאננים ולהמשיך לעבוד בתוכנית. אל תפחד לפנות לאיש מקצוע מיומן, מנטור, בן משפחה או חבר כאשר תשוקות מופיעות. לדבר על זה ולשמור על קו תקשורת פתוח הוא חיוני כדי לעמוד בפיתוי.

טיפים להימנעות מהתמכרות למשככי כאבים

  1. פעל לפי הוראות הרופא שלך: אחת הדרכים הטובות ביותר להימנע מהתמכרות למשככי כאבים היא למלא אחר הוראות הרופא. אנשים צריכים לקחת את הכדורים האלה רק כפי שהרופאים או הרוקחים שלהם ממליצים, ולא לחרוג מהמינון שנאמר להם להיצמד אליו.
  2. אל תימנע משככי כאבים: אנשים שחוששים להתמכר לתרופות אלו עשויים לנסות ולחכות לקחת אותם עד שהכאבים שלהם יחמירו מאוד. עם זאת, זה עלול להוביל לכך שהם בסופו של דבר יתפרקו ונטלו יותר כדורים ממה שהם צריכים, וזו הסיבה שעדיף פשוט לקחת את הכדורים האלה כמומלץ.
  3. דעו את הסימנים להתמכרות למשככי כאבים: בריאות היומיומית הציעו שאנשים שעלולים לדאוג שהם עלולים לפתח התמכרות למשככי הכאבים שלהם צריכים לחפש את הסימנים של התמכרות מסוג זה. לדוגמה, מרשם שנגמר מוקדם, שימוש במספר רופאים כדי לקבל תרופות נגד כאבים, נטילת תרופות נגד כאבים מאחרים ושקר לרופאים לגבי צורך במשככי כאבים הם כולם סימנים חזקים להתמכרות.
  4. שאלו את עצמכם אם אתם עדיין צריכים את משכך הכאבים שלכם: אנשים המכורים למשככי כאבים משתמשים במשככי כאבים גם כשכבר לא כואב להם. עם זאת, לחלק מהאנשים יכול להיות קשה לדעת אם כאב או התמכרות למשככי כאבים גורמים להם לבקש יותר.
  5. חפש חלופות: אנשים שהיו להם בעיות עם סמים ואלכוהול בעבר עשויים לרצות להימנע לחלוטין משככי כאבים. אנשים אלה צריכים לדבר עם הרופא שלהם ולראות אם יש להם אפשרויות אחרות העומדות לרשותם שיכולות לעזור להקל על אי הנוחות שהם חווים, או לבקש מהרופא שלהם לעקוב מקרוב אחר השימוש שלהם בתרופות אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן