איך להתגבר על התמכרות לסמים

זה יכול להיות קשה לעשות את הצעד הראשון הזה ולהסתכל על השימוש בסמים שלך, אבל זה יכול להיות בעל השפעה גדולה על מידת הבריאות והשמחה שלך.

כל סם יכול להפוך לבעייתי, בין אם זה קוקאין, משככי כאבים מרשם או קנאביס. אתה גם לא צריך לקחת סמים כל יום כדי שזה יהיה בעיה. תלות בתרופה יכולה להיות פיזית, פסיכולוגית או שניהם.

אולי שמת לב שאינך יכול לעשות דברים יומיומיים בלי להשתמש קודם, או אולי חווית סוג של נסיגה כשאינך משתמש.

אנשים אחרים אולי ראו שינוי בהתנהגות שלך, או שהתחלת לקחת סיכונים שמעמידים את בריאותך או ביטחונך בסכנה.

תהיה הסיבה אשר תהיה, שינוי אפשרי עם התמיכה הנכונה.

addiction

הצעד הראשון להתגברות על שימוש והתמכרות לסמים

פיתוח התמכרות לסמים אינו פגם אופי או סימן לחולשה, ודרוש יותר מכוח רצון כדי להתגבר על הבעיה. שימוש לרעה בתרופות מרשם לא חוקיות או מסוימות עלול ליצור שינויים במוח, ולגרום לתשוקות עוצמתיות ולכפיית שימוש שגורמת לפיכחון להיראות כמטרה בלתי אפשרית.

אבל ההחלמה לעולם אינה מחוץ להישג יד, לא משנה עד כמה המצב שלך נראה חסר סיכוי או כמה פעמים ניסית ונכשלת בעבר. עם הטיפול והתמיכה הנכונים, שינוי תמיד אפשרי.

עבור אנשים רבים הנאבקים בהתמכרות, הצעד הקשה ביותר לקראת החלמה הוא הצעד הראשון: הכרה שיש לך בעיה והחלטה לעשות שינוי. זה נורמלי להרגיש לא בטוח אם אתה מוכן להתחיל להתאושש, או אם יש לך את מה שצריך כדי להפסיק.

אם אתה מכור לתרופות מרשם, אתה עשוי להיות מודאג לגבי איך אתה הולך למצוא דרך חלופית לטפל במצב רפואי. זה בסדר להרגיש קרוע. התחייבות לפיכחון כרוכה בשינוי דברים רבים, כולל:

 • הדרך בה אתה מתמודד עם לחץ.
 • למי אתה מאפשר בחייך.
 • מה אתה עושה בזמנך הפנוי.
 • איך אתה חושב על עצמך.
 • התרופות המרשם והתרופות ללא מרשם שאתה נוטל.

זה גם נורמלי להרגיש מסוכסך לגבי ויתור על סם הבחירה שלך, אפילו כשאתה יודע שהוא גורם לבעיות בחייך. החלמה דורשת זמן, מוטיבציה ותמיכה, אבל על ידי התחייבות לשינוי, אתה יכול להתגבר על ההתמכרות שלך ולהחזיר את השליטה על חייך.

מתכוננים לשינוי: 5 מפתחות להחלמה מהתמכרות

 1. הזכר לעצמך את הסיבות שאתה רוצה לשנות.
 2. חשבו על ניסיונות ההחלמה בעבר שלכם, אם בכלל. מה עבד? מה לא?
 3. הגדר יעדים ספציפיים ניתנים למדידה, כגון תאריך התחלה או מגבלות על השימוש שלך בסמים.
 4. הסר תזכורות להתמכרות שלך מהבית, ממקום העבודה וממקומות אחרים שאתה מבקר בהם.
 5. ספר לחברים ובני משפחה שאתה מתחייב להחלמה ובקש את תמיכתם.

חקור את אפשרויות הטיפול שלך בהתמכרות

לאחר שהתחייבת להחלמה, הגיע הזמן לחקור את אפשרויות הטיפול שלך. בעוד שטיפול בהתמכרות יכול להשתנות בהתאם לתרופה הספציפית, תוכנית מוצלחת כוללת לרוב אלמנטים שונים, כגון:

drug detox tea

 

ניקוי רעלים. בדרך כלל הצעד הראשון הוא לטהר את הגוף מסמים ולנהל את תסמיני הגמילה.

ייעוץ התנהגותי. טיפול פרטני, קבוצתי ו/או משפחתי יכול לעזור לך לזהות את הסיבות העיקריות לשימוש בסמים, לתקן את מערכות היחסים שלך וללמוד מיומנויות התמודדות בריאותיות יותר.

ניתן להשתמש בתרופות כדי לנהל תסמיני גמילה, למנוע הישנות, או לטפל בכל מצב בריאותי נפשי המתרחש במקביל כמו דיכאון או חרדה.

מעקב ארוך טווח יכול לעזור למנוע הישנות ולשמור על פיכחון. זה עשוי לכלול השתתפות קבועה בקבוצות תמיכה אישיות או פגישות מקוונות כדי לעזור לשמור על ההתאוששות שלך על המסלול.

סוגי תוכניות טיפול תרופתי

 • טיפול במגורים – טיפול במגורים כולל מגורים במתקן והתרחקות מהעבודה, מבית הספר, ממשפחה, מחברים ומעוררי התמכרות תוך כדי טיפול אינטנסיבי. טיפול בבית מגורים יכול להימשך בין מספר ימים למספר חודשים.
 • טיפול יום/אשפוז חלקי – אשפוז חלקי מיועד לאנשים הזקוקים למעקב רפואי שוטף אך מעוניינים בכל זאת לגור בבית ולקיים סביבת מגורים יציבה. תכניות טיפול אלו נפגשות בדרך כלל במרכז טיפולים למשך 7 עד 8 שעות במהלך היום, ואז חוזרים הביתה בלילה.
 • טיפול חוץ – לא תכנית טיפול חיה, ניתן לקבוע תוכניות חוץ אלו סביב העבודה או בית הספר. אתה מטופל במהלך היום או הערב אך אל תישאר ללון. המוקד העיקרי הוא מניעת הישנות.
 • קהילות מגורים מפוכחים – מגורים בבית מפוכח מלווה בדרך כלל בתוכנית טיפול אינטנסיבית כמו טיפול במגורים. אתה חי עם מכורים מחלימים אחרים בסביבה בטוחה, תומכת וללא סמים. מתקני מגורים מפוכחים שימושיים אם אין לך לאן ללכת או שאתה חושש שחזרה הביתה מוקדם מדי תוביל להישנות.

למד דרכים בריאות להתמודד עם לחץ

לאחר שתתייחס לבעיות המיידיות שלך בהתמכרות והתחלת טיפול, עדיין תצטרך להתמודד עם הבעיות שהובילו לשימוש שלך בסמים. האם התחלת להשתמש כדי להקהות רגשות כואבים, להרגיע את עצמך אחרי ויכוח, להירגע אחרי יום רע או לשכוח מהבעיות שלך?

ברגע שתהיו מפוכחים, הרגשות השליליים שהרטבתם בסמים יצוצו מחדש. כדי שהטיפול יצליח, תחילה תצטרך לפתור את הבעיות הבסיסיות שלך.

לאחר שתפתרו את הבעיות הבסיסיות שלכם, תמשיכו, לעיתים, לחוות מתח, בדידות, תסכול, כעס, בושה, חרדה וחוסר תקווה. כל הרגשות האלה הם חלק נורמלי מהחיים. מציאת דרכים להתמודד עם תחושות אלו כשהן מתעוררות היא מרכיב חיוני לטיפול ולהחלמה שלך.

anxiety

ישנן דרכים בריאות יותר לשמור על רמת הלחץ שלך בשליטה. אתה יכול ללמוד לנהל את הבעיות שלך מבלי ליפול בחזרה על ההתמכרות שלך. כאשר אתה בטוח ביכולת שלך להוריד את הלחץ במהירות, התמודדות עם רגשות חזקים אינה מפחידה או מציפה.

להקל במהירות על מתח ללא סמים

אסטרטגיות מהירות שונות להפגת מתחים עובדות טוב יותר עבור אנשים מסוימים מאשר לאחרים. המפתח הוא למצוא את זה שמתאים לך ביותר.

 • תְנוּעָה. הליכה מהירה מסביב לבלוק יכולה להספיק כדי להפיג מתח. יוגה ומדיטציה הן גם דרכים מצוינות להתגבר על מתח ולמצוא איזון.
 • צאו החוצה והתענגו על השמש החמה והאוויר הצח. תיהנו מנוף יפה או נוף.
 • שחקו עם הכלב או החתול שלכם. תהנה מהמגע המרגיע של פרוות חיית המחמד שלך.
 • נסה עם חוש הריח שלך. נשמו ניחוח של פרחים טריים או פולי קפה, או התענגו על ריח שמזכיר לכם חופשה אהובה, כמו קרם הגנה או צדף.
 • עצמו עיניים ודמיינו מקום שליו. חשבו על חוף חולי, או זיכרון נעים, כמו הצעדים הראשונים של ילדכם או זמן בילוי עם חברים.
 • פנק את עצמך. הכינו לעצמכם כוס תה מהבילה, תעשו לעצמכם עיסוי צוואר או כתפיים. לטבול באמבטיה או מקלחת חמה.

התמודדות עם השתוקקות לסמים

לפעמים לא ניתן להימנע מהשתוקקות, ויש צורך למצוא דרך להתמודד:

השתלב בפעילות מסיחת דעת. קראו, ראו חברים, לכו לסרט, שקעו בתחביב, טיול או פעילות גופנית. ברגע שתתעניין במשהו אחר, תגלה שהדחפים נעלמים.

דבר על זה. דבר עם חברים או בני משפחה על השתוקקות כשהיא מתרחשת. דיבור יכול לעזור מאוד באיתור מקור הכמיהה. כמו כן, דיבור על השתוקקות עוזר לרוב לפרוק ולהקל על התחושה ויעזור להחזיר את הכנות לזוגיות שלכם. השתוקקות היא לא מה להרגיש רע לגביו.

אתגר ושנה את המחשבות שלך. כאשר חווים תשוקה, לאנשים רבים יש נטייה לזכור רק את ההשפעות החיוביות של התרופה ולשכוח את ההשלכות השליליות. לכן, יתכן ויעזור לך להזכיר לעצמך שבאמת לא תרגיש טוב יותר אם תשתמש ושאתה עומד להפסיד הרבה. לפעמים זה מועיל לרשום את ההשלכות האלה על כרטיס קטן שאתה שומר איתך.

דחף לגלוש. אנשים רבים מנסים להתמודד עם הדחפים שלהם על ידי חיזוקם. אבל כמה תשוקות חזקות מכדי להתעלם. כשזה קורה, זה יכול להיות שימושי להישאר עם הדחף עד שהוא יעבור. טכניקה זו נקראת דחף גלישה. דמיינו את עצמכם כגולשים שירכבו על גל התשוקה לסמים שלכם, יישאר על גביו עד שהוא יתקע, נשבר ויהפוך לגלישה מוקצפת פחות חזקה. כשאתה רוכב מהכמיהה, מבלי לנסות להילחם, לשפוט או להתעלם ממנו, אתה תראה שזה עובר מהר יותר ממה שאתה חושב.

discussion

בנה חיים משמעותיים ללא סמים

אתה יכול לתמוך בטיפול התרופתי שלך ולהגן על עצמך מפני הישנות על ידי פעילויות ותחומי עניין המספקים משמעות לחייך. חשוב להיות מעורב בדברים שאתה נהנה מהם, שגורמים לך להרגיש צורך, ולהוסיף משמעות לחיים שלך. כאשר חייך מלאים בפעילויות מתגמלות ותחושת מטרה, ההתמכרות שלך תאבד את כוחה.

 • קח תחביב ישן או נסה תחביב חדש. עשה דברים שמאתגרים את היצירתיות שלך ומעוררים את הדמיון שלך – משהו שתמיד רצית לנסות. למד כלי נגינה, שפה זרה, או נסה ספורט חדש.
 • אמצו חיית מחמד. כן, חיות מחמד הן באחריות, אבל טיפול בבעל חיים גורם לך להרגיש אהוב ונחוץ. חיות מחמד יכולות גם להוציא אותך מהבית לצורך פעילות גופנית.
 • לבלות בטבע. צאו לטיול נופי, צאו לדוג או קמפינג, או תהנו מטיולים קבועים בפארק.
 • תהנה מהאומנויות. לבקר במוזיאון, ללכת לקונצרט או להצגה, לקחת שיעור אמנות או לכתוב ספר זיכרונות.
 • השתלב בקהילה שלך. החלף את ההתמכרות שלך בקבוצות ופעילויות ללא סמים. התנדב, הפוך לפעיל בכנסייה או בקהילה האמונית שלך, או הצטרף למועדון מקומי או קבוצה שכונתית.
 • הגדר מטרות משמעותיות. קיום מטרות לעבוד לקראתן ומשהו לצפות לו יכול להיות תרופות נגד התמכרות לסמים. זה לא משנה מה המטרות, רק שהן חשובות לך.
 • שמור על הבריאות שלך. פעילות גופנית סדירה, שינה מספקת והרגלי אכילה בריאים עוזרים לך לשמור על רמות האנרגיה שלך ורמות הלחץ שלך למטה. ככל שתוכל להישאר בריא ולהרגיש טוב, כך יהיה קל יותר להישאר פיכח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן